Víra a přesvědčení – efektivní berlička nebo obyčejná lež?!

Nedávno jsem si položila otázku na tělo: K čemu mi slouží víra a přesvědčení? Jsou to moji pomocníci na cestě životem nebo jen oblbovačky, které mi zatemňují mysl?

A víte, k jakém jsem došla závěru? Především k tomu, že naše přesvědčení a víra mají neuvěřitelnou moc. Dokážou nám úžasně zjednodušit život ale taky nám ho pěkně můžou zkomplikovat. Naše víra (v cokoliv) nás ovlivňuje každý den, v každé situaci a určuje kvalitu našeho života.

Pokud věřím, že svět je nespravedlivý, že nemám štěstí, že mi nikdy nic nevyjde, že práce je nuda, že slušný chlapi už vymřeli, že mít děti je omezující, že v Africe je nebezpečno, že exotická jídla nejsou chutná, že žijeme, abychom trpěli a vysvobození přijde až po smrti, že… doplňte si cokoliv vás napadne… tak zaměřím celou svou pozornost v životě tímto směrem, s tímto naladěním, s touto energii a budu přesně toto kolem sebe vidět a prožívat. A toho pozitivního si nevšimnu.

Pokud ale věřím, že vždy vše dobře dopadne, že Vesmír nebo Bůh to se mnou myslí dobře, že lidi jsou ze své podstaty hodný, že život je krásný, že toho pravého partnera určitě najdu, že děti jsou požehnání, že svět je bezpečné místo… tak se mi bude žít jinak.

„Netvrdím, že máme být sluníčkové existence a věřit jen v dobro. Žijeme přece v duálním světě…“

Netvrdím, že máme být sluníčkové existence a věřit jen v dobro. To rozhodně ne! Žijeme v duálním světě – je tu dobro i zlo, teplo i zima, radost i smutek…

Jen vám chci otevřít oči, srdce i mysl a chci vás přimět k prozkoumání a uvědomění, že naše přesvědčení ovlivňují náš přístup k životu, lidem i situacím v každé vteřině našeho života.

V tomhle kontextu mi došlo, že jsem před nějakým časem uvěřila přesvědčení, že děti si vybírají své rodiče. A dovedete si představit, co vše se mi tím v životě změnilo? Najednou se ze mě místo oběti stal tvůrce. A s tím přišlo i odpuštění, pochopení, soucit a bezpodmínečná láska.

Je to, v co věřím správné a pravdivé? Je možné na to najít správnou odpověď? Je důležité znát pravdu? Co je to pravda?

NEVÍM…

Najednou chápu slova Aristotela: „Čím víc vím, tím víc vím, že nic nevím.“

Jediné, co si ale jasně uvědomuju je fakt, že má víra a přesvědčení (a to absolutně v cokoliv) fatálně ovlivňují můj život. A to vnímám jako moji svobodu a možnost vybrat si, v co uvěřím a na tom pracovat…

A v co věříš ty? Co ovlivňuje tvůj celý život? Co ti brání v tom, aby se ti žilo líp? Nemůžeš na to přijít? Pojďme tomu společně přijít na zoubek při individuální konzultaci a nebo skupinovém retreatovém pobytu pro ženy, který pořádám několikrát do roka. Vím, že na to přijdeme!

S láskou a pokorou

Renata Vodehnalová
Učím lidi najít rovnováhu mezi fyzickým světem, ve kterém je spousta radostí ale i starostí, nedostatku i přebytku, shonu a konzumu a jejich vnitřním duševním životem – tak aby se jim žilo dobře a s lehkostí. Jsem žena, manželka skvělého muže, maminka tří dětí a nadšená studentka receptu na šťastný život. Více o Renatě se dozvíte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.