Jídlo, jedna z cest k harmonii

Miluju vaření.

Už jako malá holka jsem ráda vařila. V první třídě jsem se naučila si sama uvařit pudink a krupicovou kaši. Ale údajně už ve čtyřech letech jsem dokázala několik dní uživit sebe a mou mladší ségru na instantní kaši Milupa, když naši ulehli s ošklivou chřipkou…to si ale nepamatuju, tento příběh znám jen z vyprávění. 🙂

Moje maminka nikdy moc ráda nevařila. Postupem let se naučila vařit skvěle. Život ji přinutil a naučila se péct i vynikající domácí chleba a rohlíky. Ale nikdy to nepatřilo k jejím oblíbeným aktivitám. Přesto a možná i proto jsem se vaření a pečení začala věnovat dost brzo a našla jsem v tom zálibu.

Když jsem chodila na střední, tak na naší škole nebyla školní jídelna a každý den, když jsem přišla ze školy, jsem si vařila oběd. Tenkrát mi to připadalo přirozené…a možná právě díky tomu jsem si navykla, že jím jídla, která mi chutnají a necpu do sebe jen nějaké UHO. (Pamatujete na Univerzální Hnědou Omáčku?…Já jí pamatuju ještě ze základky.)

Významnou revolucí mé kulinářské výtvory prošly po narození našich dětí. A pak v roce 2015 jsem narazila na velmi zajímavý přístup ke stravování, který propagovala Američanka Isabel de Los Rios. Tento přístup nám hodně ovlivnil naše rodinné stravovací návyky, kterých se držíme dodnes.

Zastávám názor, všeho s mírou. Žádné extrémy. Žádné drastické diety.

Nejsem zastánce vyřazování určitých druhů potravin (pokud to u někoho ze zdravotních důvodů není nezbytně nutné).

Přesto byste v naší domácnosti horko těžko hledali třeba cukr. Pokud už sladíme, tak používáme nejraději javorový sirup nebo med.

Pšeničnou mouku kupuju jedině v bio kvalitě a používám ji velmi zřídka. Na pečení buchet raději sáhnu po moukách z ořechů a nebo použiju ovesné vločky.

Těstoviny jíme také málo kdy, upřednostňuju jako přílohu brambory, rýži nebo třeba batáty.

Snažím se kupovat kvalitní maso. Když nakupuju v supermarketu tak kuřecí maso (vyhnané rychlomaso) raději nahrazuju krůtím.

Ke každému jídlu se snažíme mít porci zeleniny nebo ovoce.

Základní principy mého stravování v kostce:

  • žádná chemie v potravinách (používám pouze základní suroviny)
  • málo cukru
  • dostatek bílkovin v každé porci (aby nebyl rychle hlad)
  • zdravé za studena lisované tuky
  • ke každému jídlu porce zeleniny, popř. ovoce
  • minimalizace potravin, které způsobují záněty v trávicím traktu (pšenice, cukr, apod.)

To, jaké si vybíráme potraviny svědčí o tom, kým jsme.

Není možné žít v harmonii a přecpávat se nekvalitními a těžce zpracovanými potravinami.

U řady lidí cesta k sobě a k sebelásce začíná u volby jídla. Člověk si uvědomí, že se má rád a chce být zdravý a začíná si vybírat, co bude jíst. Už nechce být jen popelnicí, která snese vše.

A proto vzniká na mém blogu i rubrika, která bude věnována jídlu a chutným a zdravým receptům.

Ať už jste na Vaší cestě k životní harmonii kdekoliv, věřím, že zda načerpáte inspiraci.

Přeji Vám, ať trávíte co nejvíce času u stolu společně s lidmi, které milujete a ať vám společně chutná!

S láskou

Renata

Renata Vodehnalová
Učím lidi najít rovnováhu mezi fyzickým světem, ve kterém je spousta radostí ale i starostí, nedostatku i přebytku, shonu a konzumu a jejich vnitřním duševním životem – tak aby se jim žilo dobře a s lehkostí. Jsem žena, manželka skvělého muže, maminka tří dětí a nadšená studentka receptu na šťastný život. Více o Renatě se dozvíte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.