Meditace – co to vlastně je, proč je důležitá a jak a proč vznikl trénink Meditace 21 denní výzva

Meditace, meditace, meditace… tak často omílané téma současnosti…
Z meditací se stal trend. Kdo nemedituje, je „OUT.“

Jenže co to vlastně ta meditace je?!? Proč si každý pod tím představuje něco úplně jiného? Máš v tom zmatky. Pokud ano, nejsi určitě jediná!

Proto, abys si mohla ujasnit, jakým způsobem ti můžou opravdu prakticky meditace ovlivnit tvůj každodenní život, je zapotřebí chápat, co to ta meditace vlastně je a jak na tebe působí.

Pojďme se tedy na to podívat společně:
Pokud budeš hledat definici slova meditace na Wikipedii, první věta začíná takto: „Meditací se nejčastěji rozumí různé praktiky prohlubování soustředění.“
Všimni si, žádná jasná definice, ale „nejčastěji se rozumí.“ 🙂 A tam je právě ten zakopaný pes.
Neexistuje jasná definice. Každá škola nebo kultura považuje za meditaci něco trochu jiného. Mají různé přístupy a způsoby, jak meditaci provádět. Co jedni vnímají, že je meditace, tak pro jiné být nemusí…

Co mají ale všechny přístupy společné je cíl. Cílem je zklidnit mysl a získat vhled/nadhled. Přestože každý k němu může dojít jiným způsobem.

A jak tedy meditovat? Jaké jsou ty způsoby a cesty?

Mezi ty nejznámější (a v našich končinách nejčastěji praktikované) způsoby patří:

🙏 koncentrace na dech
🙏 koncentrace na napětí v těle a jeho postupné uvolňování
🙏 koncentrace na předmět
🙏 opakování manter
🙏 opakování afirmací
🙏 nejvyšší formou je pak stav „úplného vypnutí“ (bez koncentrace, bez opakování) – prostě jen BÝT

Tak jsme si vysvětlily, co to ta meditace je…


Pojďme se teď podívat na to, co ti do života přinese a proč dává smysl se jí věnovat.

Začnu trochu ze široka…
Polož si teď otázku: Kdo jsem? Kdo je JÁ?
Zkus se teď na chviličku zastavit, zavři si oči a najdi odpověď.

A teď si polož ještě následující otázky:
Jsem moje tělo? Jsem moje myšlenka? Jsem můj pocit? Kdo tedy jsem? Kdo je JÁ?

Když se ponoříš do meditace, zjistíš, že JÁ pozoruje myšlenky, pocity, sleduje tělo, je svědkem vnitřních soudů… JÁ je pozorovatel.

Díky meditacím a napojením se na své JÁ zažiješ pocit, že nejsi ani tvé myšlenky, ani tvé soudy, ani tvé svědomí, ani tvé tělo, ani tvé pocity… A jakmile tohle zjistíš, získáš nadhled a svobodu.

Díky meditaci získáš svobodu od své mysli, ve které sedí neviditelný našeptávač a řídí tvůj život.


Ten našeptávač nejsi ty. Ty ho nemusíš poslouchat. Nemusíš dělat věci, které ti radí a do kterých tě nutí. Díky meditaci získáš svobodu a nadhled. Vyskočíš z rychlíku, ve kterém jsi do teď frčela a netušila jsi kam.

Netvrdím ti, že budeš díky meditování chodit světem, zářit a nic tě nerozhází. Netvrdím, že tě nevytočí tvůj partner, že se nerozkřičíš na své děti. Netvrdím, že nikdy nebudeš mít výčitky.

Pravidelně budeš naskakovat do toho rychlíku a zase z něj vyskakovat. Je to taková HRA… Když budeš mít klid, budeš lépe zvládat udržet se z vlaku venku a nenechat se do něj natlačit. Ve shonu tě to ale semele a ty si uvědomíš až když vystoupíš, že jsi už zase frčela expresně do Tramtárie.

Dalajláma prý medituje 6 hodin denně. Na to ty ani já nemáme ve svém životě prostor. Asi se nám nepodaří chodit po většinu dne osvícené ve stavu nejvyššího vědomí. Ale co můžeme obě dvě zvládnout, je vystoupit z každodenního shonu, odpočinout si od svého těla i mysli, pocítit svobodu a získat do toho světského života zase o drobek větší nadhled!

Má tedy smysl, pouštět se do meditací, když stejně nebudu 24 hodin denně chodit světem a zářit?!?

ANO, ANO a znovu ANO!
Pokud nechceš žít jako oběť, pokud už nechceš frčet v rychlíku a dělat věci, které „se musí,“ pokud už nechceš věřit, že ty jsi tvá myšlenka ani soudce tvých činů.
Pokud si chceš odpočinout od toho frčáku, ve kterém teď žiješ. Pokud chceš lépe poznat sama sebe – své JÁ, pokud chceš naslouchat svému vnitřnímu hlasu a dát mu prostor tě vést tvým životem.
Tak do toho jdi! I kdyby to mělo být jen 5 minut denně.

Nedávno jsem se zamýšlela, proč se tolik lidí začalo v poslední době věnovat meditacím. Lámala jsem si hlavu nad tím, jestli je to kvůli „módnímu trendu“ ve společnosti a nebo z vlastní vůle…
A víš na co jsem přišla? Že na tom vůbec nezáleží. Nezáleží na tom, proč začneš. Důležité je to, zda se s tím ztotožníš, změní ti to život a že u toho vytrváš.

Nezáleží na tom, proč začneš.
Důležité je to, zda se s tím ztotožníš, jestli u toho vytrváš a zda ti to změní život.

Co když ale nevíš, kde začít? Co když nevíš, jak začít meditovat? A nebo jsi to už kolikrát zkoušela, ale prostě to nešlo… Máš pocit, že to zkrátka neumíš.

Naprosto tě chápu. Není to jednoduché. Není to jednoduché, když jsi na to sama a nevíš, za jaký to chytit konec.
Je to jako bys se v dospělosti začala učit jezdit na snowboardu, na kterém jsi nikdy nestála… Jasně, můžeš se to naučit, ale bude to makačka. Když si objednáš lekci u instruktora, tak se ti možná už za dvě odpoledne podaří sjet kopec.

A stejné je to i s meditací…

Je velmi obtížné, pustit se do meditací zcela sama. Metodou pokus omyl ti může trvat roky než dosáhneš vytouženého výsledku.

Je super (tak jako na sjezdovce tak i u meditací) mít někoho, kdo ti nabídne pomocnou ruku. Mít někoho zkušeného, kdo ti bude pomalinku zvyšovat obtížnost a zároveň ti dávat zpětnou vazbu a průběžné rady, kde a jak přitlačit a kde zase ubrat…

A protože vím, že je kolem mnoho žen, které touží po tom, odpoutat se od každodenního kolotoče a stresu. Je mnoho žen, které nechtějí hledat vysvobození z tohoto shonu, na dně skleničky ani se z něj nechtějí vybít do boxovacího pytle…

Právě proto, jsem se rozhodla vytvořit trénink s mou osobní pravidelnou podporou. Trénink, ve kterém každé jednotlivé účastnici poradím, „kde ubrat, kde přitlačit, kdy přidat, jak na to…“

Řízené meditace můžou být pro někoho fajn způsob, jak hledat cestu do svého nitra. Ale pro dlouhý zástup žen mohou být frustrujícím zážitkem, kdy namísto vysněného klidu přichází smutek z nezdaru. A to proto, že měly hlavu plnou nejrůznějších myšlenek a nedokázaly se vůbec „vypnout.“

Když jsem před nějakým časem hledala název pro mou metodu, na které je celý trénink postavený, vybrala jsem jméno „LET-FLOW.“ Do češtiny by se to dalo přeložit jako: nechte plynout. A to proto, že přesně vystihuje základní pilíř celé této metody – netlačit na pilu, stupňovat obtížnost, zvyšovat interval a to vše ve správný čas! Prostě vše nechat přirozeně plynout.

A protože jsem 100% přesvědčená o tom, že nejdůležitější je zpětná vazba, podpora, konzultace a sdílená energie, rozhodla jsem se tento trénink nabízet výhradně jako výzvu.

Výzvu, která má jasný společný start, garantuje mou pravidelnou podporu a nabízí podporu i dalších spolužáků.

Výzva je nastavena na 21 dní. 3 týdny, které jsou potřebné proto, aby semínko nového návyku mohlo vyklíčit a začít růst. Trénink jsem pojmenovala: Meditace – 21 denní výzva.

Za 21 dní získáš dovednost, která ti do života přivede rovnováhu a vnitřní harmonii, kterou si momentálně nedovedeš ani představit.

A věř mi, tahleta výzva bude opravdová jízda! Jízda na vlně sdílené energie, kterou nelze jen tak někde zažít!

Pokud máš zájem, můžeš se do tréninku: Meditace – 21 denní výzva přihlásit ZDE >>>

Budu se tam uvnitř na tebe moc těšit!

Renata Vodehnalová
Učím lidi najít rovnováhu mezi fyzickým světem, ve kterém je spousta radostí ale i starostí, nedostatku i přebytku, shonu a konzumu a jejich vnitřním duševním životem – tak aby se jim žilo dobře a s lehkostí. Jsem žena, manželka skvělého muže, maminka tří dětí a nadšená studentka receptu na šťastný život. Více o Renatě se dozvíte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.