Pamatuju si, jak jsem se kdysi děsně bála pustit do pečení kváskového chleba, protože každý, kdo o pečení vyprávěl, mě komplikovaností a náročností přípravy odradil. Jenže pak mi jedna žena změnila život. Prozradila mi, že se kváskový chleba dá připravit naprosto jednoduše… když jsem se o tom zmínila účastnícím HEART FLOW víkendu, byly nadšené a já jim slíbila, že recept sepíšu včetně všech tipů a vychytávek, aby jednou provždy i ony rozpustily své obavy a mohly se do pečení kváskového chleba pustit.
Variant a obměn kváskového chleba je celá řada. I já peču pokaždé chlebík trochu jiný, aby se nám nepřejedl, a proto je recept a poměr ingrediencí níže velmi univerzální.
ROZKVAS:
INGREDIENCE:
250 ml vlažné vody
cca 3 polévkové lžíce kvásku
100 g žitné (chlebové) mouky
POSTUP:
Všechny ingredience smícháme metličkou ve větší míse (ve které budeme později zadělávat celý chléb), přikryjeme utěrkou a necháme cca 6 – 9 hodin odležet.
TIP 1: Osobně se mi nejvíc osvědčilo rozdělat rozkvas večer před spaním a zadělávat chleba ráno nebo dopoledne. Chleba pak chutná vždycky líp.
TIP 2: Čím déle necháte rozkvas odpočívat, tím kyselejší chleba bude.
TIP 3: Mouka nemusí být nutně chlebová. Vystačíte si i s klasickou žitnou moukou.
TIP 4: Skleničku se zbytky starého kvásku ukládám zpět do lednice pro případ, kdybych v další fázi zapomněla odebrat čerstvý kvásek na další pečení.
TĚSTO 1. FÁZE:
INGREDIENCE:
250 ml vody
160 g žitné mouky
POSTUP:
Vodu a mouku přidáme do mísy s rozkvasem a zapracujeme metličkou.
!!! ODEBRÁNÍ KVÁSKU!!!
Nyní přichází na řadu odebrání kvásku na další pečení. Odebereme si cca 6 polévkových lžic do dobře vymyté skleničky, lehce zašroubujeme víčkem a dáme do lednice.
TĚSTO 2. FÁZE:
INGREDIENCE:
1 lžíce soli
1 lžíce kmínu (mletý / nemletý – podle vlastní chuti)
semínka nebo ořechy – množství i druh podle libosti
260 g mouky
POSTUP:
Všechny ingredience vypracujeme vařečkou do hutného kompaktního těsta.
TIP 5: Do těsta, potom, co jsme !!! odebrali kvásek na další pečení!!! přidáme nejdříve sůl, kmín a semínka a pořádně zapracujeme. Až poté přidáváme mouku. Do řidšího těsta se totiž tyto ingredience mnohem lépe zapracovávají.
TIP 6: Naše Verunka nemá ráda kmín. Přesto kmín do chleba přidávám pro jeho nenadýmavé účinky. Používám kmín drcený a do těsta ho ještě prosévám přes jemné sítko, aby v těstě byl jen kmínový prášek.
TIP 7: U nás jsou nejoblíbenější v chlebu slunečnicová a dýňová semínka. Můžete ale použít i chia semínka, konopná semínka, lněná, vločky, klíčky nebo i psyllium…. a taky jakékoliv druhy ořechů. Mezi naše nejoblíbenější ořechy v chlebu patří rozhodně vlašské oříšky.
TIP 8: Pokud použijeme chia semínka, je zapotřebí ubrat množství mouky a nebo přidat více vody. Chia semínka vsakují velké množství tekutin, tak aby nám konzistence těsta příliš neztuhla.
TIP 9: Mouku můžete použít jakoukoliv „klasickou“ lepkovou… Pokud chcete mít čistě žitný chléb, použijete jen žitnou. Ale pokud chcete chléb více odlehčený můžete do těsta přidat pšeničnou, špaldovou v hladké ale i celozrnné verzi. Moje oblíbená varianta je přidat v 2. fázi 130 g žitné mouky a pak 130 g špaldové hladké mouky.
TIP 10: Nepoužívám ani robota na hnětení a ani nevypracovávám těsto rukama. Celé těsto zadělávám v jedné míse a použiji na něj 2x metličku a 1 vařečku.
KYNUTÍ A PEČENÍ:
Jakmile máme těsto zpracované, tak si vymažeme formu máslem. Ideální na toto množství těsta je forma na srnčí hřbet. Do vymazané formy přendáme těsto, zakryjeme utěrkou a necháme vykynout (po okraj).
Jakmile je chléb dostatečně vykynutý, tak rozpálíme troubu na 200 °C. V takto předehřáté troubě pečeme chleba 10 minut, poté teplotu snížíme na 160 °C a dopékáme ještě cca 30 minut. (Každá trouba peče trochu jinak, tak přihlédněte ke svým zkušenostem.)
Upečený chléb opatrně vyklopíme na rošt nebo prkénko a necháme vystydnout.
TIP 11: Pokud je špatný tlak, zima nebo spěcháme a potřebujeme, aby těsto nabylo rychleji, tak se mi osvědčil následující fígl: Předehřeji si troubu na nejmenší teplotu – moje trouba jde předehřát na 50 °C. Poté ji vypnu a do nahřáté trouby dám formu s chlebem, kterou přikryji utěrkou, aby těsto neosychalo, a nechám vykynout v teplíčku.
TIP 12: Nekrájejte chleba příliš brzy po upečení, když je ještě horký, klesnul by a byl by lepivý.
No a to je opravdu vše. Po sepsání všech mých TIPů se recept prodloužil na závratnou délku… ale je naprosto jednoduchý. Dá se shrnout do pár odrážek:
Tak držím palce, ať se povede!
A pošlete mi fotku na renata@renatavodehnalova.cz, jak se vám povedl!
PS: A ještě poslední TIP, kde sehnat ten první startovací kvásek: