Domácí cukrfree marmelády

Kdysi jsem si myslela, že zavařit marmeládu je velká věda, a tak jsem se do toho raději ani nepouštěla. Před pár lety, když jsem si uvědomila, že tělo není chemická laboratoř a začala jsem studovat štítky se složením na všech potravinách, tak pro mě nebyla jiná cesta, než začít se zavařováním. Naučila jsem se dělat velmi jednoduše marmelády, ve kterých je jen ovoce. Ano, čteš dobře. Jen 100 % ovoce.

Ze začátku jsem si od zkušených babiček vyslechla, že zavařovat bez cukru nejde… důvodů a argumentů měly spoustu, ale mýlily se. Jde to. A já vám teď prozradím, jak na to.

V posledních letech se na trhu objevila celá řada zajímavých zdravých variant zavařenin, ale domácí je domácí. To mi věřte!

Fotky v tomto článku jsou ilustrací k jahodové marmeládě, ale úplně stejně můžete postupovat s jakýmkoliv ovocem, které koupíte na tržišti, v obchodě a nebo sklidíte z vlastní zahrady.

Tak jdeme na to.

INGREDIENCE:

Ovoce (jahody, maliny, borůvky, švestky, blumy, jablka, hrušky…)

eventuálně:

špetka soli

špetka skořice

POSTUP:

Ovoce omyjeme, nakrájíme na menší kousky a vložíme do nepřilnavé pánve.

Vaříme na mírném stupni/ohni za občasného míchání bez přidání vody odkryté asi 30 – 60 min. Záleží na ovoci a kolik obsahuje vody. Aby byla marmeláda hustá, je zapotřebí nechat vodu odpařit. Vařením ovoce sládne.

Ochutnáme. Pokud se nám směs zdá příliš kyselá, přidáme špetku soli a necháme provařit. Sůl vytahuje sladkou chuť. Podle potřeby můžeme přidat ještě další špetku soli, ale nesmíme to přehnat, aby nám místo zvýraznění sladkosti nevznikla slaná marmeláda.

Případně můžeme přidat skořici. I skořice zvýrazňuje sladkost a zároveň je příjemným zpestřením pro chuťové buňky.

Jakmile se nám zdá směs dostatečně hustá, tak ji rozmixujeme ponorným mixérem.

Mixujeme podle individuálních preferencí. Někdo má rád v marmeládě kousky a někomu chutná marmoška bez kousků.


(Pokud by se vám po rozmixování zdála marmeláda příliš tekutá, můžete ji ještě nechat chvíli vařit, aby se voda odpařila. !!! Jen pozor, po rozmixování směs hodně bublá a prská, takže je zapotřebí ji přikrýt naklopenou pokličkou – aby neprskala ale zároveň mohla unikat pára.)

Předehřejeme si troubu na 180 °C.

Hotovou horkou směs plníme do podobně velkých !!dobře vymytých!! sklenic.

Sklenice vložíme do pekáčku nebo pokud jich máme málo, tak do hrnce, zalijeme do výšky 2/3 skleniček horkou vodou a vložíme do předehřáté trouby.

Sterilizujeme v troubě 45 minut.

Po uplynutí této doby skleničky opatrně vytáhneme a položíme víčkem dolů na utěrku a necháme úplně vychladnout.

Po vychladnutí by mělo být víčko lehce promáčknuté dovnitř.

Marmelády uchováváme při pokojové teplotě. Mnou ozkoušená maximální trvanlivost je 1 a 1/2 roku. Déle nám ještě ve špajzu nevydržely, protože jsme je snědli.

Po otevření marmeládu uchováváme v lednici. Vždy ji nabíráme čistou lžičkou, aby nám nevznikla plíseň.

A na co můžete marmeládu použít kromě namazaní na chleba? Báječně se bude hodit na ovesnou kaši, jogurtové mističky s ovocem, vafle a nebo třeba domácí lívanečky.

Tak dobrou chuť!

TIP 1:

V případě, kdy vaše chuťové buňky nejsou zvyklé na přirozeně sladkou chuť a směs by se vám stále zdála příliš kyselá, tak ji můžete dosladit datlemi nebo rozinkami, které cca 15 min ve směsi povaříte a pak vše společně promixujete. Rychlá varianta je doslazení medem nebo javorovým sirupem.

TIP 2:

Používejte malé skleničky, protože je zapotřebí marmeládu po otevření do několika dnů zkonzumovat.

TIP 3:

Marmelády nemusíte dělat jen z jednoho druhu ovoce, báječně chutnají i nejrůznější směsi. Můžete si tak vykouzlit třeba lesní směs, skvěle chutná jakékoliv ovoce, do kterého přidáte sladká oloupaná jablíčka. Fantazii se meze nekladou.

PS: Pochlubte se v komentářích nebo mailem (renata@renatavodehnalova.cz), jakou marmeládu jste zavařily a jak se vám povedla. Jsem na to zvědavá!

Renata Vodehnalová
Učím lidi najít rovnováhu mezi fyzickým světem, ve kterém je spousta radostí ale i starostí, nedostatku i přebytku, shonu a konzumu a jejich vnitřním duševním životem – tak aby se jim žilo dobře a s lehkostí. Jsem žena, manželka skvělého muže, maminka tří dětí a nadšená studentka receptu na šťastný život. Více o Renatě se dozvíte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.